Projekt „czy/tu/czy/tam?” – całoroczny, zintegrowany cykl działań kulturalnych odbywających się w Bibliotece Publicznej w Krynicy-Zdroju.

Biblioteka to miejsce niezwykłe – nowoczesne, otwarte na drugiego człowieka, sprzyjające rozwijaniu pasji. Biblioteka daje możliwość rozwoju, rozrywki, działania. Biblioteka to miejsce z atmosferą. Biblioteka to wspólne miejsce. Miejsce, w którym rozwija się kultura. Twórzmy ją razem.

Koncepcja projektu polega na zachęceniu jak najszerszego grona mieszkańców Powiatu Nowosądeckiego w tym: Krynicy-Zdroju, Tylicza i Berestu do korzystania z bogatej i różnorodnej oferty Biblioteki Publicznej w Krynicy.

W założeniach merytorycznych projekt pojmuje słowo jako punkt wyjścia do tworzenia obrazu – w wyobraźni, na scenie, ekranie czy ilustracji. Zachęca do obcowania z trzema rodzajami literackimi: epiką, liryką i dramatem. Do udziału w projekcie zostali zaproszeni profesjonalni artyści z dziedziny teatru, sztuk plastycznych oraz sztuki nowych mediów. Gościem specjalnym będzie wybitny polski aktor – Jerzy Trela, który weźmie udział w jednym z Performatywnych Czytań Dramatów.

Biblioteka, jak mało które miejsce sprzyja wymianie międzypokoleniowej, dlatego „czy/tu/czy/tam?” oferuje ciekawe wydarzenia dla seniorów, dorosłych, młodzieży i dzieci. .

Od kwietnia do lipca, w ostanie niedziele każdego miesiąca, dorosłych i seniorów zapraszamy na cztery spektakle parateatralne – Performatywne Czytania Dramatów w wykonaniu zawodowych aktorów krakowskich teatrów.

Młodzież zachęcamy do udziału w „Konkursie Filmowym na Ekranizację Ulubionej Powieści”. Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych już w maju wezmą udział w warsztatach filmowych, podczas których poznają tajniki pracy z nowymi mediami.

W projekcie nie może zabraknąć najmłodszych… i ich rodziców. Letnie warsztaty ilustratorskie prowadzone przez krakowską artystkę, malarkę Iwonę Siwek-Front zachęcą do kreatywnego obcowania z bajkami Krasickiego i teatrem Kamishibai.

Biblioteka ponadto czeka na tych, którzy są otwarci na słowo i lubią pomagać. Rusza Biblioteczny Wolontariat. Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy w miłej atmosferze chcą rozwijać swoje pasje w gronie osób działających we wspólnym celu. Nabór wolontariuszy trwa przez cały rok. Na zakończenie roku w ramach czy/tu/czy/tam, podczas mikołajkowej akcji „Podaruj mi Słowo”, wolontariusze będą czytać książki pacjentom Szpitala im. J. Dietla w Krynicy – Zdroju.

Wielkim Finałem Projektu „czy/tu/czy/tam” będzie jesienne Święto Biblioteki, podczas którego zostaną zaprezentowane wyróżnione filmy konkursowe, prace plastyczne najmłodszych. Ponadto zebrani uczestnicy będą mogli wziąć udział w wyjątkowym na skalę kraju Wspólnym Wielkim Czytaniu Dramatu.
 

Program:

Marzec 2015

15 marca:
ogłoszenie konkursu filmowego dla młodzieży na Ekranizację Ulubionej Powieści

Kwiecień 2015

26 kwietnia, godz. 16.00:
Czytanie dramatu pt.: „Dla szczęścia” Stanisława Przybyszewskiego
Czytają: studenci PWST im. L. Solskiego w Krakowie
Miejsce: Biblioteka Publiczna, ul. Nowotarskiego 1

Maj 2015

31 maja, godz. 16.00:
Czytanie dramatu pt.: „Emigranci” Sławomira Mrożka
Czytają: aktorzy Teatru Ludowego w Krakowie: Piotr Franasowicz i Ryszard Starosta
Miejsce: Biblioteka Publiczna w Krynicy-Zdroju, ul. Nowotarskiego 1

Czerwiec 2015

30 czerwca:
zakończenie naboru prac w Konkursu Filmowego dla młodzieży na Ekranizację Ulubionej Powieści

Lipiec 2015

5 lipca, godz. 16.00:
czytanie dramatu pt.: „Nowe Wyzwolenie” St. I. Witkiewicza
Czytają: Jerzy Trela oraz aktorzy Teatru Owróconego
Miejsce: Biblioteka Publiczna, ul. Nowotarskiego 1

8-9 lipca:
Warsztaty Ilustratorskie dla dzieci z rodzicami prowadzi krakowska artystka Iwona Siwek-Front
miejsce: Biblioteka w Krynicy-Zdroju, Filia nr 1, ul. Czarny Potok 27

26 lipca, godz. 16.00:

czytanie dramatu pt.: „Drugi Pokój” Zbigniewa Herberta
miejsce: Biblioteka Publiczna w Krynicy-Zdroju, ul. Nowotarskiego 1

Październik 2015

10 października - święto biblioteki:
• Wielkie Czytanie Dramatu
• pokazy filmów konkursowych oraz wręczenie nagród laureatom Konkursu
• wernisaż
• Uroczysty Happening Wolontariatu
• liczne atrakcje
• podziękowania
miejsce: Pasaż Krynicki ul. Nowotarskiego 1

Grudzień 2015

5 grudnia:
akcja wolontariatu „Podaruj mi słowo”
Czytanie bajek najmłodszym pacjentom Szpitala im. Józefa Dietla w Krynicy- Zdroju