Witkacy dla wszystkich
„Witkacy dla wszystkich” to projekt międzypokoleniowy, integrujący trzy grupy wiekowe, dzieci, młodzież i osoby w wieku 50+ wokół twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza. Każdy zespół pracuje według specjalnie dobranego programu. Połączenie nastąpi podczas festiwalu wieńczącego projekt, który przybierze formę otwartego pokazu etapów pracy każdej z grup.
Pierwszym pytaniem jakie zapewne przychodzi do głowy zainteresowanym dotyczy samej postaci artysty – dlaczego akurat twórczość Witkacego łączy trzy tak różne grupy wiekowe?
Stanisław Ignacy Witkiewicz, dramaturg, pisarz, malarz, filozof, fotograf urodzony w 1885 roku w Warszawie, tworzył od najmłodszych lat. Jego pierwsze dramaty datowane są na 1893 rok i, jako zbiór, noszą nazwę Juweniliów. O czym opowiadają? Postaciami są głównie zwierzęta, postawione przez autora przed niecodziennymi zadaniami. Ośmioletni Staś przetwarzał w swojej dziecięcej wyobraźni sytuacje, których świadkiem był na co dzień. Dzięki dbałości ojca, Stanisława Witkiewicza o edukację chłopca, mały Staś był niezwykle oczytanym i bystrym dzieckiem. Dlatego w jego młodzieńczych dramatach można doszukać się trafnych i dowcipnych spostrzeżeń dotyczących współczesnych zachowań.
Artysta oprócz talentu pisarskiego przejawiał zacięcie malarskie i w tym kierunku się kształcił. Znane są jego abstrakcyjne, wielobarwne pejzaże z dziwnymi stworami i zaskakującymi kształtami. Jako malarz zasłynął jednak dzięki działalności „Firmy Portretowej”, którą założył w 1926 roku, by podreperować zasobność portfela. Rysowane pastelami, kolorowe przedstawienia kobiet i mężczyzn przeróżnej urody oddają doskonale stan wewnętrzny modela. Dziwne, odważne, tworzone nieraz zupełnie wbrew przyjętym normom są doskonałą inspiracją do odszukiwania własnych talentów plastycznych.
Stanisław Ignacy Witkiewicz to postać, której nie tylko twórczość ale i życie osobiste dostarcza wielu tematów do rozważań nad postępowaniem na co dzień. Był człowiekiem uwielbiającym górskie eskapady, ceniącym własną niezależność, stale poszukującym rozwoju intelektualnego, z jednej strony niepokornym z drugiej narzucającym sobie ścisłą dyscyplinę. Nieobce mu były kontrowersyjne zachowania, które także dają świetny materiał do współczesnej dyskusji na tematy obyczajowe i społeczne.
Witkacy – dramaturg. Kolejne oblicze artysty, które można rozważać i analizować... a także zmierzyć się z materią jego utworów scenicznych w praktyce. Obydwie drogi poznania będą otwarte dla uczestników. Każda grupa będzie pracować inspirując się jednym z dramatów Witkacego. „Juwenilia” zabawią najmłodszych, „Matka” da młodzieży przestrzeń do odnalezienia własnej ekspresji, „Szewcy” staną się materiałem twórczej interpretacji dla dorosłych w wieku 50 +.
Zajęcia prowadzą zawodowi aktorzy oraz socjoterapeuci – doświadczeni instruktorzy teatralni i pasjonaci twórczości Witkacego. Cykl spotkań warsztatowych odbędzie się od września do listopada w Teatrze Odwróconym w Krakowie.
Projekt finansowany z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
16 listopada 2014
Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w festiwalu wieńczącym projekt „Witkacy dla wszystkich”.8 listopada 2014
Odbył się wykład pt. „Szewska pasja – warsztat witkacowski”. Poniżej prezentujemy fotorelację z tego wydarzenia.2 listopada 2014
Dnia 08.11.2014 o godzinie 17:00 odbędzie się wykład pt. „Szewska pasja – warsztat witkacowski”. Serdecznie zapraszamy!2 listopada 2014
Dnia 08.11.2014 o godzinie 17:00 odbędzie się wykład pt. „Szewska pasja – warsztat witkacowski”. Serdecznie zapraszamy!
Śpiewki w programie:
• Dwugłos polemiczny na temat dramatu Szewcy
• misterium czy polityka?
• Co sądzą o Szewcach uczestnicy warsztatów?
• moderowany krwawy panel
• Na szewską sobotę poznajcie szewca poliglotę
• soczyste studium przypadku
• Konkurs niespodzianka z nagrodami
• Na finał – papojka, chlusty, szpryngle i co chcecie!
Dyrygujący warsztatem pod nieobecność Mistrza
Marek Średniawa – pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej. Oprócz nowoczesnej telekomunikacji interesuje się sztuką, teatrem i nowymi mediami, a w szczególności twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza. Uczestniczył w wielu konferencjach i innych wydarzeniach witkacowskich w Polsce i za granicą. Współorganizator sesji naukowej Witkacy: 21st Century Perspectives w Waszyngtonie w 2010 roku. Często bywa w Zakopanem, gdzie depcze po śladach Witkacego i wyszukuje współczesne inspiracje jego dziełem. W dzieciństwie osobiście doświadczył realiów opisanych w utworze Krytyka stosunków klozetowych na Antałówce w „wolnym” wierszu wyrażona.
Przemysław Pawlak – absolwent SGH w Warszawie, prowadzi kancelarię doradczą w zakresie finansowania nieruchomości. Miłośnik Warszawy, kolekcjoner ekslibrisów, biograf i redaktor pism księdza Henryka Kazimierowicza, od dziecka prześladowany przez Witkacego. Prowadzi śledztwa literackie, których wyniki publikuje na witkacologia.eu. Autor reinterpretacji Szewców, uhonorowanej nagrodą im. Anny Micińskiej za najlepszy debiut podczas sesji naukowej „Witkacy 2014: co jeszcze jest do odkrycia”. Podąża tropem lęku przed biocybernetyką, skrywanego w twórczości Witkacego, Micińskiego, Choynowskiego i Lema.
WSTĘP WOLNY!
Dziękujemy Pani Annie Klamczyńskiej za użyczenie grafiki „SZEWCY”.
Wydarzenie organizowane w ramach projektu „Witkacy dla Wszystkich” finansowanego z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz zrealizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.28 października 2014
Prezentujemy plakat najbliższego wydarzenia w ramach projektu „Witkacy dla wszystkich”:28 września 2014
Radość na buziach dzieci podczas zajęć jest najważniejsza.2 września 2014
Pierwszy etap projektu zakończyliśmy warsztatem plastycznym dla dzieci – malujemy portrety z Witkacym.