Realizacja w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, „Kultura dostępna 2015”

Projekt polega na organizacji trzech wycieczek tematycznych do Krakowa dla najuboższej młodzieży ponadgimnazjalnej z terenu Krynicy –Zdroju, Muszyny, Tylicza, Berestu i okolic uczęszczających do Zespołu Szkół Pandgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Krynicy Zdroju oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowaskiego w Muszynie.
Dla młodzieży z tych miejscowości Kraków funkcjonuje jako niedostępna „wyspa kultury” miasto odległe z bogatą ofertą kulturalną, z której korzystanie przekracza możliwości finansowe ich rodziców i opiekunów. Projekt „Wyspa Wyspiański” w założeniach ma być „promem” łączącym odległe górskie miejscowości z centrum kulturalnym Małopolski.

W założeniach merytorycznych projekt popularyzuje i przybliża postać jednego z najbardziej znanych polskich twórców okresu Młodej Polski – Stanisława Wyspiańskiego. Artystę związanego z Krakowem, który w tym mieście zostawił wiele śladów.

Młodzież pozna życie i twórczość plastyczną artysty dzięki lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym oraz wycieczce z przewodnikiem śladami życia i twórczości Wyspiańskiego. Program obejmuje m.in. Muzeum Narodowe – Gmach Główny i Kamienica Szołayskich, Dom Józefa Mehoffera, Kościół Franciszkanów, Dom Towarzystwa Lekarskiego. Twórczość teatralna artysty zostanie przybliżona dzięki uczestnictwu w spektaklu Teatru Odwróconego pt.: „Noc Listopadowa. Kinoteatr” na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Szymona Budzyka – stypendysty MKiDN.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
fot. Maria Matylda Wojciechowska